Albánská výzva 2015


V lednu roku 2015, před jednou z posledních zkoušek během mého vysokoškolského studia, mi spolužák pověděl o projektu, který se v létě chystá – Albánská výzva. Dobrovolnický projekt. Sehnat lidi, kteří by jeli do odříznuté vesnice v severní Albánii, aby zde postavili most, vyznačili turistické stezky, opravili místní kostel a uspořádali festival, aby místní srdeční obyvatelé dostali “druhou” šanci a mohli v turistickém ruchu, který tento projekt měl do oblasti přitáhnout, nalézt další možnost obživy. To vše v zachovalé, opuštěné a překrásné krajině obklopené nepojmenovanými dvouapůltisícovými vrcholy, neobjevenými cestami a místy.

4 hours startrails

Podařilo se nám splnit vytyčené cíle – postavili jsme 15,5 metrů dlouhý most spojující vesnice Theth a Grunas, vyznačili jsme přes 100 km turistických tras v místech, kde doposud žádné nebyly. Dále jsme opravili katolický kostel ve vesnici Curraj Eperm a uspořádali jsme zde festival. Více informací můžete nalézt na webu projektu: http://albanianchallenge.org/

Untitled 2500 meters peak

Mojí hlavní činností zde byla role dokumentaristy. Výsledkem mojí práce jsou fotografie v galerii, ale především časosběrné video zachycující krásy místních hor a přírody.

Nezapomeňte přehrát v plném rozlišení.

Querec

Jistou zvláštností albánských hor je skutečná neprostupnost některých míst, dosahující opravdu vysokých hodnot. Prezident Honza Balák proto definoval veličinu albánský faktor, která nabývá naprosto náhodných hodnot v intervalu (-∞; ∞). V praxi to znamená nepředvídatelnou zhroutitelnost plánů co se přesunu z místa A do místa B týče.

Curraj EpermCurraj EpermDragobi valleyCamp near QuerecCurraj Eperm campCurraj EpermMarkaj portKoman lakeKoman lake