Silvestrovské Třebíčsko


Poslední den v roce 2014 jsem se rozhodl strávit pro mě do té doby poněkud netradičně – menší procházka po Třebíčsku završená přespáním v lese.

Prostřednictvím tohoto článku bych se s vámi chtěl podělit o pár fotografií, které jsem cestou pořídil. Jako trasu s výchozím bodem v Třebíči jsem zvolil zelenou turistickou trasu vedoucí z Týna, kolem rybníka Zámiš, skrze Okřešice, za kterými tato trasa vstupuje do oblasti s názvem Přírodní park Třebíčsko, kolem kopce Jelení hlava (617 m.n.m.) a nakonec do obce Horní Vilémovice, kde jsem ze značené trasy sešel a vydal se hledat místo na přespání v oblasti, kterou zhruba protínala vrstevnice s nadmořskou výškou 600 metrů.

Zelená turistická trasa, kterou jsem šel, je “čitelná” pouze v nezimních měsících anebo mám vážné problémy se zrakem, protože jsem se několikrát cítil jako druh Thorina Pavézy v Temném hvozdu a cestu jsem ztratil. Řešením byl přímočarý přechod lesa, pole, louky – zkrátka čehokoliv, co zrovna stálo v cestě (tu jsem ale ztratil, že?).

Někteří z vás by asi čekali nějaké noční fotky, ale bohužel jsem neměl štěstí na počasí, celou noc bylo zataženo, střídavě sněžilo, foukal silný vítr a já jsem byl rád, že jsem mohl zůstat schovaný ve spacáku s komfortní zónou do +9,9°C, zatímco okolní teplota byla -8°C.

Fotograficky zdánlivě neúspěšný výlet byl naštěstí z části zachráněn ráno na Nový rok, když jsem šel opět po zelené trase, tentokráte kolem Hroznatína směrem k rozcestí Kuchyňka, kdy cesta vedla krásným poetickým bukovým lesem.